050-992-92-91

שדרות נים 2, ראשון לציון. מגדל עסקים עזריאלי ראשונים ,קומה 5.
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

פרופ' אהוד ראט

אורתופד מומחה ברפואת ספורט, ובכירורגיה ארתרוסקופית (אורתופדיה זעיר פולשנית) של פגיעות מפרקים וניתוחים ארתרוסקופיים של כתף, מרפק, שורש כף יד, מפרק ירך, ברך וקרסול

אורטופד מומחה

– בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

– התמחות במחלקה האורתופדית במרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה.

– התמחות בפגיעות ספורט וארתרוסקופיות אוניברסיטת TUFTS בבוסטון.

– התמחות בניתוחי כתף ביחידה לכירורגיה של הכתף ברידינג, אנגליה.

– חלוץ ומוביל תחום ארתרוסקופיות מפרק הירך בארץ משנת 2001.

– מנהל היחידה לאורתופדיה זעיר פולשנית בחטיבה האורתופדית מרכז הרפואי תל אביב (איכילוב).

– פרופסור לאורתופדיה באוניברסיטת תל אביב.

– יושב ראש החברה לרפואת ספורט בשנים 2015 – 2009.

– חבר באיגוד הישראלי לרפואת ספורט ובאיגוד הישראלי לאורתופדיה.

– חבר ב American Academy of Orthopedic Surgeons וב – Intrernational Society for Hip Arthroscopy.

– מרכז מארח אירופי להדרכה בתחום כירורגיה לשימור מפרק הירך במרכז הרפואי תל אביב

 

בשנת 2000 שבתי לארץ לאחר שנת התמחות בארתרוסקופיה ופציעות ספורט בבוסטון. באותה עת ארתרוסקופיה של מפרק הירך היה ניתוח בתחילת הדרך בעולם ובארץ לא היה מנתח בתחום. הצורך היה ברור ובחרתי להתמקד בתחום זה. במקביל לשיפור השיטה הניתוחית ותוצאותיה הובלתי את המודעות והמחקר בנושא וכיום, עם למעלה מ20 שנות ניסיון אפשר לומר בסיפוק כי ניתוח זה מוביל לתוצאות טובות ושיפור תפקוד ניכר למטופלים.

מטרת הניתוח לשמר את מפרק הירך, לשפר את התפקוד ולהימנע מהצורך בהחלפת מפרק בעתיד.

בשונה מניתוח ארתרוסקופיה במפרקים אחרים, ניתוח זה מורכב יותר ודורש ניסיון רב. המפרק עמוק, עטוף בשכבות שרירים, עצבים וכלי דם, מצריך ציוד מיוחד למתיחת הגפה על מנת ליצור מרווח בין משטחי המפרק ושליטה בשיטות ניתוח מורכבות. טרם הניתוח יש לזהות את הסיבות לתלונות – בעזרת שאלות מפתח מכוונות, בדיקה גופנית, צילומי רנטגן וMRI ארתרוגרם (הזרקת חומר ניגוד למפרק).

הסיבה השכיחה ביותר לכאב סביב המפרק בצעירים ושחיקת המפרק בשלב מוקדם יחסית זו תסמונת הצביטה במפרק. התסמונת היא תוצאה של התנגשות בין בליטה של עצם מצד האגן או הירך הגורמת לנזק לטבעת סחוס שאוטמת את המפרק – הלברום וכן לנזק לסחוס המפרק. בניתוח המבוצע דרך 2-3 פתחים זעירים ניתן לשייף את הבליטה בעצם ולתקן את המבנים הפגועים. כך ניתן להביא להחזרת התפקוד המלא ומניעת הנזק השחיקתי.  השיקום לאחר הניתוח הוא מפתח להצלחה ובכלל – שיתוף הפעולה עם מומחים בכל התחומים – עמיתים מובילים מחו"ל, פיזיותרפיסטים מובילים בארץ – מביא לתוצאה הטובה ביותר.

בפן האישי כחלוץ השיטה הניתוחית בארץ יש לי סיפוק רב לראות את התחום מתפתח ומשגשג עם עוד ועוד רופאים צעירים שלומדים לזהות את הסיבות לכאב סביב מפרק הירך ולבצע את הניתוח. כמובן שהסיפוק הגדול ביותר הוא לראות את המטופלים מספר חודשים לאחר ניתוח חשים הטבה ניכרת במצבם וחזרה לחיים פעילים, למגרש הספורט, לריקוד, ריצה ויוגה. הדוגמאות רבות – מטופלת שסבלה מבעיה מולדת במפרק וקרע בלברום שתוך 3 חודשים חזרה לפעילות ללא מגבלה, רקדנית ריקודים סלוניים שזכתה במקום שני באליפות אירופה, חיילים ששבו למסלול קרבי ובני נוער שיכולים לשוב לשגרת חייהם הפעילה.

בברכת בריאות שלמה,

שלכם,

פרופסור אהוד ראט