050-992-92-91

טופ איכילוב, קומה 20, ויצמן 14, תל אביב
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

ארתרוסקופיה של מפרק הברך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הניתוח המבוצע דרך 2-3 פתחים זעירים בעור דרכם מוחדרת מצלמה – אנדוסקופ וכלים ניתוחיים דקיקים.

בשיטה זו ניתן לטפל במגוון רב של בעיות במפרק הברך, ללא חתכים גדולים, והיא מאפשרת שיקום מהיר.

מצבים המתאימים לטיפול בשיטה ארתרוסקופית: קרע של רצועה צולבת, קרע של מניסקוס, גופים חופשיים במפרק, פגיעה במשטח המפרקי של עצם הירך או עצם השוקה, טיפול בזיהום, ואבחון בעיה מכאנית או כאב, אשר הבדיקה הגופנית וההדמייה לא אבחנו.

הניתוח:
הניתוח מבוצע לרוב במסגרת אשפוז יום. יש להקפיד על צום מוחלט (מזון ושתייה) 8 שעות לפני מועד הניתוח. שיטות הרדמה שונות אפשריות בניתוח זה – הרדמה מקומית לחלל הברך ונקודות החדירה למפרק, הרדמה אזורית – ספינלית, מושגת על ידי הזרקת חומר הרדמה למעטפת חוט השידרה בגב וכמובן שניתן לבצע את הניתוח תחת הרדמה כללית. המנתח והמרדים יעזרו לך להחליט באיזו הרדמה לבחור. בתום הניתוח החתכים יתפרו והברך תיחבש.

קרע ברצועה הצולבת קדמית

השיקום לאחר הניתוח:
מרבית המטופלים משתחררים לביתם כבר ביום הניתוח. מהלך השיקום הינו מפתח חשוב לתוצאה מוצלחת, בכל סוגי הארתרוסקופיות של מפרק הברך. לכל פעולה ניתוחית קיים פרוטוקול שיקום ייחודי. ככלל, ניתן דגש להנעה מוקדמת של המפרק וניידות.
השיקום מבוצע במכון לפיזיותרפיה על ידי פיזיותרפיסט/ית ומשולב בתרגול עצמי בבית.
דריכה מלאה מותרת ברוב המקרים פרט למצבים בהם בוצע תפירה של קרע במניסקוס, או עידוד צמיחת סחוס לאחר ניקוב העצם התת סחוסית (micro-fracture). במקרים אלו יש להמנע מנשיאת משקל בין שבועיים ל 6 שבועות, בהתאם לסוג הניתוח.
חזרה לעבודה משרדית לאחר ארתרוסוקפיה פשוטה אפשרית כעבור כשבועיים לאחר הניתוח, נהיגה- שבוע, הליכה מאומצת 6 שבועות וריצה חודשיים.

סיבוכים:
ארתרוסקופיה של הברך הינה שיטה ניתוחית בטוחה למדי. אך חשוב להבין, כי בכל ניתוח עשויים להיווצר סיבוכים. אלו כוללים זיהום, פגיעה בכלי דם או עצב, שבירת מכשיר, פגיעה במשטח המפרקי או מבנה תוך מפרקי אחר, נוקשות תנועה במפרק וכאב. גם בהקשר ההרדמה עשויים להיות סיבוכים. לרוב הסיבוכים נדירים וחלקם הגדול ניתן לטיפול. זיהום מצריך לרוב שטיפה של המפרק (בארתרוסקופיה חוזרת) ומתן אנטיביוטיקה דרך הוריד. פגיעה בעצב הינה לרוב זמנית ומצריכה מעקב בלבד. חשוב להדגיש כי המנתח המנוסה בקיא באנטומיה ויודע את מיקום כלי הדם והעצבים הגדולים סביב המפרק. בכל חשש למהלך לא תקין לאחר ניתוח מומלץ לשוב לבדיקה.

יש להערך לקראת הניתוח – קביים, טיפול תרופתי לשיכוך כאב, תור לפיזיותרפיה לשיקום מיידי לאחר הניתוח, חופשת מחלה למשך 3 שבועות לפחות.

בהצלחה והחלמה מלאה ומהירה!

או כתוב לנו הודעה