פאלאס קליניק, במגדלי ויצמן 14 קומה 1 תל אביב בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

קרע ברצועה צולבת קידמית

קרע ברצועה צולבת קדמית

יש לכם שאלה? כתבו לנו כאן בטופס הפנייה.

איך זה קורה?
קרע ברצועה צולבת בברך מתרחש, לרב בפגיעה סיבובית של הברך, כמו בזמן שינוי כיוון פתאומי.
בזמן עצירה פתאומית, כאשר השוק נשארת יציבה על הרצפה, והירך ממשיך לנוע לפנים או להסתובב, הרצועות הצולבות עלולות להימתח מעבר ליכולת הגמישות שלהן, ולהיקרע. מדובר בפציעה טראומתית, חדה.

למי זה קורה?
תנועת עצירה פתאומית תוך שינוי כיוון יכולה לקרות לכל אחד, אך שכיחה יותר במהלך סקי, משחקי כדורסל, כדורגל, וטניס.

האם זה מה שיש לי?
קרע של רצועה צולבת קדמית, גורם לחוסר יציבות של הברך. התלונה העיקרית של הסובלים מקרע כזה הינה חוסר יציבות של הברך, מעידות חוזרות, או תחושת חוסר שליטה על הברך.
בזמן הפגיעה, לרב, מרגישים את רגע קריעת הרצועה ואף שומעים "קליק" - רעש חד מהברך. הצטברות מידית של נוזל בברך היא ביטוי לדימום עקב הקרע.

איך מאבחנים קרע של הרצועה הצולבת?
במרבית המקרים, סיפור החבלה, מועד הופעת הנפיחות, התלונות והבדיקה הגופנית מספיקים על מנת להגיע לאבחנה. בחלק מהמקרים, כמו למשל לצורך תכנון ניתוח, יש מקום לביצוע הדמיה מתקדמת של הברך.

איך מטפלים בזה?
בשבועות הראשונים לאחר הפגיעה עיקר הטיפול מתמקד בהפחתת הנפיחות, השבת טווח התנועה וחיזוק שרירי הברך. רצוי להתחיל בפיזיותרפיה מוקדם ככל האפשר להשגת טווח מלא ומניעת דילדול שרירי הברך.

לאחר 6 שבועות ומעלה של פיזיותרפיה, אם תחושת חוסר היציבות נמשכת, ומפריעה לתפקוד, יש מקום לשקול ניתוח לשחזור הרצועה.

בניתוח משחזרים רצועה חדשה בעזרת גיד מגידי הברך – גיד הפיקה, הגיד הארבע ראשי או גידי ההמסטרינג. הגיד מועבר דרך תעלות בעצם השוק ועצם הירך. רוב הניתוח מבוצע בסיוע ארתרוסקופ.

קרע ברצועה צולבת

נותחתי. מה עכשיו?
לאחר הניתוח, חשוב להתחיל ביצוע פיזיותרפיה בתוך שבוע מהניתוח. לשם כך עליך לקבוע תור מבעוד מועד עם מכון פיזיותרפיה.

קצב ההחלמה הינו מאוד אישי.  לא ניתן להעריך מראש את קצב ההחלמה האישי שלך. עליך לקחת בחשבון שבועיים עד חודש של הגבלה בפעילות יומיומית. לרב, לא ניתן לחזור לספורט מלווה בשינויי כיוון לפני שיחלפו 3 חודשים מהניתוח.