050-992-92-91

שדרות נים 2, ראשון לציון. מגדל עסקים עזריאלי ראשונים ,קומה 5.
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

הזרקה למפרק הירך

כאב בירך ומגבלה בתנועות המפרק יכולים לנבוע משחיקת מפרק הירך. השחיקה היא תוצאה של פגיעה בסחוס המפרק שנוצרת לאורך שנים והיא בלתי הפיכה. בבדיקה הגופנית נראה מגבלה בטווח התנועה במפרק וכאב בתנועה או בקצה הטווח. בצילום הרנטגן נראה היצרות של המרווח המפרקי, זיזי עצם משניים לשחיקה ולעיתים עיוות מבנה המפרק. הטיפול השמרני בשחיקה ניוונית של המפרק כולל הפחתה במשקל, התאמת פעילות, פיזיותרפיה לשימור טווח התנועה וחיזוק שרירים סביב המפרק, טיפול תרופתי וזריקות למפרק. הטיפול הניתוחי הינו החלפת מפרק והוא מומלץ לאחר שמוצה הטיפול השמרני. מאחר ומפרק הירך עמוק יש צורך באמצעים מיוחדים הכוללים.

מה מזריקים?

 

סטרואידים – פועלים כנגד הדלקת במפרק, יעילותם גבוהה והשפעתם על הכאב בירך מיידית. תוך מספר ימים מרגישים ירידה בכאב ושיפור בתפקוד. ההשפעה של הסטרואידים לרוב למספר שבועות עד מספר חודשים. רצוי להגביל את מספר הזריקות הניתנות לאור הסיכון לזיהום עם זריקות אלו וכן ירידה ביעילותן בזריקות חוזרות.

חומצה היאלורונית היא חומר הסיכה הטיבעי במפרק. קיימים מספר תכשירים שניתן להזריקם כזריקה חד פעמית והשפעתם לרוב ממושכת. מנגנוני הפעולה המיוחסים להזרקת ח. היאלורונית כוללים אפקט מגן לסחוס, הקטנת חיכוך במפרק ועידוד יצירת ח. היאלורונית במפרק. צפויה הקלה לרוב מעל חצי שנה ועד שנה. ניתן לחזור על הזריקה עם חזרת התלונות. במטופלים שקיבלו זריקה זו חלה ירידה של 50% בשימוש בתרופות נוגדות דלקת וירידה ניכרת בכאב במנוחה ובהליכה בחצי שנה לאחר ההזרקה.

PRP – פלסמה עשירה בטסיות מופקת מדם המטופל/ת לאחר צנטרפוגה של המבחנה. בפלסמה זו ריכוז גבוה של גורמי צמיחה שיעילותם הוכחה בעיקר בהפגת כאב לאורך זמן. גם כאן צפויה הטבה למשך למעלה מחצי שנה וניתן לחזור על הטיפול כל עוד המטופל חש הטבה ממושכת.

 

למה אולטרסאונד?

 

 שיעור דיוק ההזרקה למפרק הירך ללא אמצעי דימות עומד על כ70% בלבד ולכן יש צורך בשיקוף רנטגן או באולטרסאונד. שיקוף מדגים עצמות בלבד כרוך בקרינה ומבוצע בחדר שיקוף מיוחד במסגרת מכון רנטגן או מרפאת כאב. מכשיר האולטרסאונד זמין, הפעולה בטוחה וללא קרינה וניתן לבצעה בקלות במרפאה. בנוסף, האולטרסאונד מדגים את הרקמות הרכות סביב המפרק ומאפשר זיהוי אזור הכאב בדיוק רב.

 

או כתוב לנו הודעה