קרע בגיד בכתף | קרע בשרוול המסובב | קרע בסופראספינטוס

השרוול המסובב זו קבוצת שרירים המחברת בין הזרוע לשכם וחשובה לתנועה ויציבות המפרק.

קרע בגיד בכתף – איך זה קורה?

קרע בגידי השרוול המסובב של הכתף עלול להיגרם בעקבות חבלה חדה, או לאחר תהליך דלקתי ארוך שנים, הגורם לשינויים במבנה ובמרכיבי הגידים – בעיקר בגיד הנקרא סופראספינטוס SSP.

למי זה קורה?

קרע בסופראספינטוס אופייני בעיקר בגילאי 50 ומעלה. לעתים קרובות, הוא מתרחש אצל אנשים שסבלו קודם לכן מתסמונת תפס של הכתף. עם זאת, קרעים בשרוול המסובב  קיימים בשכיחות גבוהה מאוד גם אצל אנשים שאינם סובלים כלל מכאב או הגבלה בתנועות בכתף.

האם זה מה שיש לי?

קרע בסופראספינטוס גורם לחולשה בתנועות הכתף, על פי הגיד העיקרי הפגוע. החולשה השכיחה ביותר הינה בהנפת הזרוע לפנים או הרחקתה הצידה. חולשה זו מלווה בכאב.

איך מאבחנים קרע בגיד בכתף?

עיקר האבחנה מתבצע על ידי שילוב בין התלונות האופייניות, לבדיקה הגופנית. ישנם סימנים רבים לקרע של השרוול המסובב בבדיקה גופנית כגון חולשה בתנועות בהשוואה לכתף הבריאה, או כאב בתנועות מסוימות.

חשוב לדעת כי ישנן סיבות רבות לכאב וחולשה בכתף, אשר חלקן כלל אינן נגרמות מבעיה בכתף. לכן, כאשר תיבדקו במרפאה, ייבדקו גם מקורות אחרים לכאב, כמו צוואר והחלק העליון של בית החזה.

במקרים רבים, האבחנה תושלם לאחר ביצוע הדמיות של השרוול המסובב, ע"י בדיקת אולטרה סאונד, או בדיקת MRI, לפי החלטת הרופא.

 

כתף צביטה

איך מטפלים בקרע בגיד בכתף?

טיפול שמרני – הטיפול השמרני כולל טיפול נגד דלקת ע"י תרופות או ע"י הזרקה לכתף, בשילוב עם פיזיותרפיה, אשר תסייע בשינוי השימוש בגידים, ותאפשר שימוש בגידים בריאים להנעה טובה יותר של הכתף.

טיפול ניתוחי – כולל תפירת הגיד הקרוע – הצמדתו לעצם בעזרת עוגנים, ולעיתים, שיוף של עצמות על מנת לאפשר מרחב תנועה גדול יותר. תיקון של הקרעים מצריך שימוש בעוגנים אשר הינם משתלים זעירים המוכנסים אל עצם הזרוע, ומאפשרים עגינה של הגידים לעצם. הטיפול נעשה בשיטה ארתרוסקופית, ע"י 2-4 חתכים קטנים סביב הכתף.

RCrepair

נותחתי. מה עכשיו?

לאחר תיקון הגיד, אסורה הפעלה אקטיבית של הכתף למשך 4-6 שבועות.

הפעלת הכתף תתבצע ע"י פיזיותראפיסט/ית בלבד, על מנת לאפשר החלמה של אזור התיקון. לשם כך עליך לקבוע תור מבעוד מועד עם מכון פיזיותרפיה.

 

 

קצב ההחלמה הינו אישי. לא ניתן להעריך מראש את קצב ההחלמה האישי שלך. עליך לקחת בחשבון 4-6 שבועות של קיבוע היד במקבע כתף,  הגבלה בפעילויות יומיומיות, כולל נהיגה. חזרה לפעילות מלאה עשויה לארוך 3-6 חודשים.

סיבוכים אפשריים לאחר הניתוח –זיהום, פגיעה עצבית, פגיעה בכלי דם או עצב סביב המפרק, פגיעה במשטחי המפרק, אי החלמה של התיקון, צלקת במפרק המתפתחת לאחר הניתוח ועשויה לגרום כאב, הגבלה בתנועה וקליקים, המשך כאב לאחר הניתוח.  סיבוכים אלו נדירים וברובם ניתן לטפל. יש לבקש הסבר נוסף מהרופא המנתח לגבי הסיכונים והסיבוכים האפשריים בכל ניתוח.

 

החלמה מהירה,

פרופסור אהוד ראט.

 

למדו עוד על פציעות אופייניות בכתף 

או כתוב לנו הודעה