פאלאס קליניק, במגדלי ויצמן 14 קומה 1 תל אביב בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

אנטומיה של הירך


הסרטון מדגים כיצד בליטה זו שנוצרת לקראת סיום צמיחת השלד, יכולה לגרום לנזק ללברום ולסחוס המפרק

יש לכם שאלה? כתבו לנו כאן בטופס הפנייה.

מפרק הירך הינו מפרק דמוי מכתש ועלי המאפשר לירך לנוע במרחב. המכתש הינו שקע בעצם האגן (האצטבלום) והעלי הינו ראש עצם הירך וצוואר הירך.
משטחי המפרק מצופים סחוס חלק. סביב שפת האצטבלום טבעת סחוסית הנקראת לברום. טבעת זו חשובה להעמקה ואטימת המפרק, פיזור עומסים במפרק ויציבות. המפרק מוקף רצועות ושרירים חזקים, כלי דם ועצבים ראשיים לגפה.

גידים, שרירים ורצועות אחראים על התנועה ויציבות המפרק.

כלי דם ועצבים: כלי הדם המספקים את הרגל מגיעים מאזור המפשעה, העצבוב של הרגל כולה עובר סביב מפרק הירך. נוכחות זו של סעיפי עצבים רבים, גורמת לעתים להופעה של כאב באזור הירך, אשר מקורו מהגב או מהברך.

 

hipanat2

ברור ראשוני:

תלונה עיקרית: כאב, מגבלה בתנועה, קליקים בתנועה, נעילות חוזרות, הפרעה בתחושה או חולשה יכוונו לאבחנה מבדלת שונה. אפיון מדוקדק של התלונה מסייע במיקום וזיהוי הפתולוגיה. מיקום הכאב המדויק הוא המכוון הראשון. כאב שמקורו במבנים בתוך מפרק הירך עצמו, מופיע לרב באזור המפשעה, או מקיף את אזור המפשעה מלפנים, דרך החלק החיצוני ועד לחלק האחורי של הירך. כאב בחלק החיצוני של הירך בלבד, אופייני יותר לבעיות של רקמה רכה, כמו שרירים, או שכבת ביניים בין שרירים לעצם, הנקראת בורסה טרוכנטרית.

הדמייה: צילומי רנטגן במספר מנחים שונים, הם כלי ההדמייה הראשון לאחר הבדיקה הגופנית של מפרק הירך, ויש להם חשיבות רבה באבחנות של מבנה עצמות המפרק. מהצילומים ניתן לדלות מידע רב ערך על מבנהו הכללי של האגן, עיוות מבני של עצם הירך, האצטבלום והיחסים ביניהם.

CAMXR

דוגמא לנוכחות זיז עצם בראש הירך המפריע לתנועת המפרק.

בדיקת MRI  ארתרוגרם המדגימה קרע בלברום – חומר ניגוד שהוזרק למפרק חודר למרווח שנוצר עקב הקרע  בין הלברום לעצם

בדיקת MRI ארתרוגרם המדגימה קרע בלברום – חומר ניגוד שהוזרק למפרק חודר למרווח שנוצר עקב הקרע בין הלברום לעצם

בדיקות הדמייה נוספות, אשר להן תפקידים מרכזיים באבחנות של פתולוגיות בתוך ומסביב למפרק הירך הינן בדיקת CT, המדגימה את המבנה התלת מיימדי של העצמות בצורה המדויקת ביותר, ובדיקת MRI, המאפשרת הדגמה של רקמות רכות, במיוחד לברום בתוך המפרק וגידים סביב המפרק. בחלק מהמקרים, אנו משתמשים בבדיקת MRI המבוצעת עם חומר ניגוד המוזרק לתוך המפרק. בדיקה זו היא הבדיקה הרגישה ביותר לזיהוי פתולוגיות תוך מפרקיות של הלברום ושל הסחוס.