050-992-92-91

טופ איכילוב, קומה 20, ויצמן 14, תל אביב
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

ארתרוסקופיה של מפרק הירך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הניתוח המבוצע דרך 2-3 פתחים זעירים בעור דרכם מוחדרת מצלמה – אנדוסקופ וכלים ניתוחיים דקיקים. באמצעות שיטה זו ניתן לטפל במגוון רב של בעיות מכאניות במפרק הירך שבעבר לא היו ניתנים לטיפול, או שהצריכו פתיחה נרחבת של המפרק.

מצבים אלו כוללים: גופים חופשיים במפרק, קרעי המעטפת הסחוסית של מפרק הירך (הלברום), פגיעה במשטח המפרקי של ראש הירך והאצטבלום, אבחון וטיפול במחלות סינוביאליות, לאחר שבר במפרק, טיפול בזיהום, ואבחון וטיפול בבעיה מכאנית או כאב במפרק הירך, אשר הבדיקה הגופנית וההדמייה לא אבחנו.

הניתוח: לשם החדרת האנדוסקופ למרווח שבין האצטבלום לראש הירך יש למתוח את הגפה המנותחת ולוודא תחת שיקוף רנטגן שנוצר מרווח המאפשר החדרת מיכשור הניתוח באופן בטוח מבלי לפגוע בסחוסי המפרק ובטבעת הסחוסית העוטפת את האצטבלום – הלברום.

לאחר הכנסת המכשור הניתוחי, דרך 2-3 חתכים זעירים, ניתן לטפל הן במבנים התוך מפרקיים והן במבנים סביב המפרק. ניתן לבצע תפירה של קרעים בלברום, שיוף של צואר הירך, שיוף של עצם האגן, כמו גם הטרייה של שכבת הביניים בין עצם הירך לשרירים החיצוניים, הבורסה הטרוכנטרית, וטיפול בקרעים בשרירים החיצוניים.

סחוס
hiparthroscopyscars

השיקום לאחר הניתוח הארתרוסקופיה: מרבית המטופלים משתחררים לביתם למחרת הניתוח.
מהלך השיקום הינו מפתח חשוב לתוצאה מוצלחת, בכל סוגי הארתרוסקופיות של מפרק הירך. לכל פעולה ניתוחית קיים פרוטוקול שיקום ייחודי. ככלל, ניתן דגש להנעה מוקדמת של המפרק וניידות.

השיקום מבוצע במכון לפיזיותרפיה על ידי פיזיותרפיסט/ית ומשולב בתרגול עצמי בבית.

דריכה מלאה מותרת ברוב המקרים פרט למצבים בהם קיים חשש לשבר בצוואר הירך כתוצאה מנשיאת משקל מלאה. במקרים אלו יש להמנע מנשיאת משקל בין שבועיים ל 6 שבועות, בהתאם לסוג הניתוח.

חזרה לעבודה משרדית אפשרית כעבור 3-4 שבועות לאחר הניתוח, נהיגה- 4-6 שבועות, הליכה מאומצת 12 שבועות וריצה – 3-4 חודשים.

מי לא מתאים לניתוח? חולים הסובלים משחיקה ניוונית מתקדמת של מפרק הירך או מתת התפתחות של המפרק (DDH) מתאימים לניתוח החלפת מפרק. ארתרוסקופיה לא צפויה לשפר באופן מהותי את מצבם התפקודי ולא תדחה באופן משמעותי את מועד ניתוח החלפת המפרק. יוצאים מהכלל הינם חולים הסובלים מנעילה מכנית של המפרק על רקע גופים חופשיים או קרע גדול בלברום והפרעה מכנית משנית. במצבים אלו ארתרוסקופיה שמטרתה סילוק הגופים החופשיים והלברום המרוטש שנתפס בין חלקי המפרק תביא להטבה משמעותית לזמן הקצר ובינוני.

סיבוכים: ארתרוסקופיה של מפרק הירך הינה שיטה ניתוחית בטוחה למדי. שיעור הסיבוכים בניתוח זה עומד על 1-5%. הבנת הסיבות לסיבוכים הביאו לירידה ניכרת בשכיחות הסיבוכים. הסיבוכים לרוב משניים למתיחת הגפה המנותחת – מתיחת יתר או מתיחה בלתי מספקת. בעוד מתיחת יתר עשויה לגרום לנזק עיצבי ולפצעי לחץ, מתיחה בלתי מספקת עשויה להביא לקושי בתמרון המכשירים במפרק, דבר העשוי להביא לפגיעה בחלקי המפרק השונים. בניתוח מותחים את הרגל המנותחת כנגד כרית רחבה בין הרגליים. לעיתים הדבר גורם להפרעה זמנית בתפקוד עצב לאיבר המין ולכן עשויה להיגרם הפרעה זמנית בזקפה. סיבוך נדיר זה חולף במרבית המקרים בטווח של מספר ימים עד מספר שבועות.

סיבוכים אחרים נדירים – זיהום, דימום, פגיעה ישירה בכלי דם, עצב והסתיידות ברקמות הרכות סמוך למפרק.

סיבוכים בניתוח ארתרוסקופיה
יש להערך לקראת הניתוח – קביים, טיפול תרופתי לשיכוך כאב, תור לפיזיותרפיה לשיקום מיידי לאחר הניתוח, חופשת מחלה למשך 6 שבועות לפחות.

בהצלחה והחלמה מלאה ומהירה!

ortho1

או כתוב לנו הודעה