050-992-92-91

טופ איכילוב, קומה 20, ויצמן 14, תל אביב
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

תסמונת תל הירך Peritrochanteric syndrome

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

איך זה קורה?
תסמונת תל הירך נגרמת לרב מטראומה מיקרוסקופית חוזרת לאזור החיצוני של הירך, אך עלולה להיגרם מחבלה חדה, או מצליעה ממושכת בשל בעיה בחלק אחר בגוף. לעיתים נוצר קרע בגיד הגלוטאוס המחובר לאזור זה.

למי זה קורה?
תסמונת תל הירך שכיחה יותר בנשים, ושכיחה יותר מעל גיל 50.

האם זה מה שיש לי?
התלונה העיקרית בתסמונת תל הירך היא כאב בחלק החיצוני של הירך. מדובר בכאב אשר לרב מוחמר לאחר שכיבה על הצד הפגוע, כאב לילי, כאב בהליכה ולעיתים קרובות גורם לרגישות מוגברת למגע באזור הכואב. בחלק מהמקרים, התסמונת עשויה להיות מלווה בצליעה אופיינית.

איך מאבחנים את תסמונת תל הירך?
עיקר האבחנה מתבצע על ידי שילוב בין התלונות האופייניות, והבדיקה הגופנית. במקרים בהם הבדיקה הגופנית מדגימה חולשה של שרירים בחלק החיצוני של הירך, ויש חשד לפגיעה בשרירים החיצוניים של המפרק, תושלם האבחנה בעזרת בדיקת MRI.

חשוב לדעת כי ישנן סיבות רבות לכאב סביב מפרק הירך, אשר חלקן כלל אינן נגרמות מבעיה במפרק עצמו. לכן, כאשר תיבדקו במרפאה, ייתכן כי ייבדקו גם מקורות אחרים לכאב, כמו המפרק בין עמוד השדרה לאגן, והגב התחתון.

איך מטפלים בזה?
טיפול שמרני – הטיפול השמרני כולל פיזיותרפיה לחיזוק שרירים, מתיחת הריקמה הרכה סביב אזור הכאב (מתיחת "פסיה לטה") ושיפור תבנית ההליכה, בשילוב עם שינוי אופי פעילות, והימנעות מפעולות הגורמות לכאב. שילוב של הזרקה מקומית אל אזור הכאב ותרופות נגד דלקת או נגד כאב, גם הם טיפולים מקובלים.
בתחום ההזרקות, ישנו טיפול הנחשב חדשני למדי, בשם הזרקת PRP. מדובר בהזרקה של פלסמה מסורכזת מדמו של המטופל, המאפשרת שימוש בתכונות הריפוי הטבעי של הגוף, ע"י ריכוז גבוה של חומרי ריפוי המוזרק אל מקום הבעיה.
טיפול ניתוחי – כאשר מאובחנים קרעים בשרירים החיצוניים של מפרק הירך, ניתן לבצע תפירה של הקרעים באופן ניתוחי, בשיטה ארתרוסקופית או בשיטה פתוחה.

peritrochanteric

או כתוב לנו הודעה