050-992-92-91

שדרות נים 2, ראשון לציון. מגדל עסקים עזריאלי ראשונים ,קומה 5.
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

ארתרוסקופיה של מפרק הברך | ניתוח ארתרוסקופיה בברך

ארתרוסקופיה בברך הינו ניתוח המבוצע דרך 2-3 פתחים זעירים בעור דרכם מוחדרת מצלמה – אנדוסקופ, וכלים ניתוחיים דקיקים.

בשיטה זו ניתן לטפל במגוון רב של בעיות במפרק הברך, ללא חתכים גדולים, והיא מאפשרת שיקום מהיר.

מצבים המתאימים לטיפול בשיטת ניתוח ארתרוסקופיה (ארטרוסקופיה): קרע ברצועה צולבתקרע של מניסקוס, גופים חופשיים במפרק, פגיעה במשטח המפרקי של עצם הירך או עצם השוקה, טיפול בזיהום, ואבחון בעיה מכאנית או כאב, אשר הבדיקה הגופנית וההדמייה לא אבחנו.

מהלך הניתוח:
ניתוח ארתרסקופיה בברך, בדומה לניתוחים ארתרוסקופיים אחרים, מבוצע לרוב במסגרת אשפוז יום. יש להקפיד על צום מוחלט (מזון ושתייה) 8 שעות לפני מועד הניתוח. בניתוח ארתרוסקופיה מסוג זה קיימות מספר אפשרויות הרדמה: הרדמה מקומית לחלל הברך ונקודות החדירה למפרק, הרדמה אזורית – ספינלית, המושגת על ידי הזרקת חומר הרדמה למעטפת חוט השידרה בגב וכמובן שניתן לבצע את הניתוח תחת הרדמה כללית. המנתח והמרדים יעזרו לך להחליט באיזו הרדמה לבחור. בתום הניתוח החתכים יתפרו והברך תיחבש.

ארתרוסקופיה במפרק הברך

השיקום לאחר הניתוח:

מרבית המטופלים משתחררים לביתם כבר ביום הניתוח. מהלך השיקום הינו מפתח חשוב לתוצאה מוצלחת בכל סוגי ניתוחי הארתרוסקופיה של מפרק הברך. לכל פעולה ניתוחית קיים פרוטוקול שיקום ייחודי. ככלל, ניתן דגש להנעה מוקדמת של המפרק וניידות.
השיקום מבוצע במכון לפיזיותרפיה על ידי פיזיותרפיסט/ית ומשולב בתרגול עצמי בבית.
דריכה מלאה מותרת ברוב המקרים פרט למצבים בהם בוצעה תפירה של קרע במניסקוס, או עידוד צמיחת סחוס לאחר ניקוב העצם התת סחוסית (micro-fracture). במקרים אלו יש להימנע מנשיאת משקל בין שבועיים ל-6 שבועות, בהתאם לסוג הניתוח.
חזרה לעבודה משרדית לאחר ניתוח ארתרוסקופיה הינה פשוטה ומתאפשרת כבר כעבור כשבועיים לאחר הניתוח. נהיגה מתאפשרת לאחר שבוע, הליכה מאומצת  לאחר  6 שבועות וריצה חודשיים לאחר ניתוח ארתרוסקופיה בברך.

סיבוכים:
ארטרוסקופיה של הברך הינה שיטה ניתוחית בטוחה למדי. עם זאת, חשוב להבין כי בכל ניתוח עשויים להיווצר סיבוכים. אלו כוללים זיהום, פגיעה בכלי דם או עצב, שבירת מכשיר, פגיעה במשטח המפרקי או מבנה תוך מפרקי אחר, נוקשות תנועה במפרק וכאב. גם בהקשר ההרדמה עשויים להיות סיבוכים. לרוב הסיבוכים נדירים וחלקם הגדול ניתן לטיפול. זיהום מצריך לרוב שטיפה של המפרק (בארתרוסקופיה חוזרת) ומתן אנטיביוטיקה דרך הווריד. פגיעה בעצב הינה לרוב זמנית ומצריכה מעקב בלבד. חשוב להדגיש כי המנתח המנוסה בקיא באנטומיה ויודע את מיקום כלי הדם והעצבים הגדולים סביב המפרק. בכל חשש למהלך לא תקין לאחר ניתוח מומלץ לשוב לבדיקה.

יש להערך לקראת הניתוח – קביים, טיפול תרופתי לשיכוך כאב, תור לפיזיותרפיה לשיקום מיידי לאחר הניתוח, חופשת מחלה למשך 3 שבועות לפחות.

 

החלמה מהירה,

 

פרופסור אהוד ראט

או כתוב לנו הודעה