050-992-92-91

שדרות נים 2, ראשון לציון. מגדל עסקים עזריאלי ראשונים ,קומה 5.
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

קרע במיניסקוס

מהו מיניסקוס?
מניסקוסים הם מבנים הנמצאים בין סחוסי עצם הירך וסחוסי עצם השוקה. ישנם שני מניסקוסים בכל ברך, אחד בצד החיצוני ואחד בצד הפנימי. למניסקוסים ישנם מספר תפקידים, אשר העיקריים שבהם הינם פיזור עומסי משקל הגוף על סחוסי הברך, וייצוב של הברכיים.

איך זה קורה?
קרע במיניסקוס עלולים להתרחש בעת חבלה סיבובית חדה של הברך, אך עלולים גם להתרחש באופן הדרגתי ומתמשך, כחלק מתהליך של מחלות ניווניות של הברך.

למי זה קורה?
נפריד בין קרע חבלתי לקרע ניווני.

קרע חבלתי של המניסקוס קורה באנשים פעילים גופנית, בזמן חבלה סיבובית לברך. חבלות סיבוביות מסויימות, עלולות לגרום למניסקוס להיתפס בין עצם הירך ועצם השוקה, ובזמן שהברך ממשיכה להסתובב, מתרחש קרע חד.

קרע ניווני של המניסקוס הינו חלק ממחלת ניוון הסחוס (אוסטאוארתריטיס), השכיחה יותר באנשים בעשור ה-6 ומעלה, או באנשים צעירים יותר, כ 10-15 שנים לאחר שברים או חבלות קשות אחרות בברך.

קרע במיניסקוס

האם זה מה שיש לי?
התלונות העיקריות המיוחסות לקרע במיניסקוס, הן כאב בעל אופי צובט, באזור אחד בברך, מלווה לעיתים בתחושת קליק באותו אזור. באופן השכיח ביותר, מדובר בכאב המופיע לאחר כיפוף עמוק של הברך, בעת נסיון יישור. לעיתים, קרע של מניסקוס עלול לגרום לאירועים חוזרים של נפיחות בברך. חוסר יכולת להגיע ליישור מלא של הברך, מצב הנקרא ברך נעולה, הוא מצב חריג, העלול להיגרם בין היתר על ידי קרע של מניסקוס, ומחייב התייחסות מיוחדת.

איך מאבחנים קרע של המיניסקוס?
עיקר האבחנה מתבצע על ידי שילוב בין התלונות האופייניות, והבדיקה הגופנית. מיקום הרגישות, והופעת כאב, או קליק, בזמן ביצוע תמרונים מסוימים, יכוונו לאבחנה.

הדמייה של הברך אינה הכרחית על מנת להגיע לאבחנה, אך כאשר יש חשד לשילוב של פתולוגיות, או כאשר האבחנה אינה חד משמעית מהבדיקה, משלימים את הברור בעזרת בדיקת MRI.

חשוב לדעת כי ישנן סיבות רבות לכאב סביב ובתוך הברך, אשר חלקן כלל אינן נגרמות מבעיה במפרק עצמו. לכן, כאשר תיבדקו במרפאה, ייתכן כי ייבדקו גם מקורות אחרים לכאב, בתוך הברך ומחוצה לה.

איך מטפלים בזה?
טיפול שמרני – הטיפול השמרני כולל בעיקר פיזיותרפיה, נוגדי כאב ונוגדי דלקת, שינוי אופי פעילות, והימנעות מפעולות הגורמות לכאב. ישנם מטופלים רבים המגיבים לטיפול שמרני, ומסוגלים לתפקד תפקוד מלא, ללא כאב משמעותי, על אף קיומו של קרע.

טיפול ניתוחי – הטיפול הניתוחי בקרע במניסקוס מתבצע בשיטה ארתרוסקופית, המאפשרת גם טיפול בפתולוגיות נוספות, אם קיימות. במרבית המקרים, מבצעים הוצאה של החלק הקרוע, ומעצבים את שארית המניסקוס לצורה חלקה, שלא תמשיך להיקרע ולא תגרום לכאב. ישנם קרעים מסוימים שניתן לתפור, וכאשר הדבר מתאפשר, תבוצע תפירה.

נותחתי. מה עכשיו?
לאחר הניתוח, חשוב להתחיל ביצוע פיזיותרפיה בתוך שבוע מהניתוח. לשם כך עליך לקבוע תור מבעוד מועד עם מכון פיזיותרפיה.

מרבית המנותחים רשאים לדרוך דריכה מלאה מיד לאחר הניתוח, תוך שימוש בקביים, בעיקר בשל כאב בזמן דריכה. כאשר מתבצעת תפירה של המניסקוס, לא ניתן לדרוך על הרגל במשך 4 שבועות.

קצב ההחלמה הינו מאוד אישי. לא ניתן להעריך מראש את קצב ההחלמה האישי שלך. עליך לקחת בחשבון כחודש של הגבלה בפעילות יומיומית, כולל נהיגה. חזרה לפעילות ספורטיבית עשויה לארוך 3-4 חודשים.

ד"ר אהוד ראט מומחה לטיפול בקרע במיניסקוס ובפציעות ספורט

קרע במניסקוס

או כתוב לנו הודעה