050-992-92-91

שדרות נים 2, ראשון לציון. מגדל עסקים עזריאלי ראשונים ,קומה 5.
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

קרע ברצועה צולבת אחורית

איך זה קורה?
קרע ברצועה צולבת בברך מתרחש, לרב בפגיעה סיבובית של הברך, כמו בזמן שינוי כיוון פתאומי. בזמן עצירה פתאומית, כאשר השוק נשארת יציבה על הרצפה, והירך ממשיך לנוע לפנים או להסתובב, הרצועות הצולבות עלולות להימתח מעבר ליכולת הגמישות שלהן, ולהיקרע. מדובר בפציעה טראומתית, חדה. קרע של הרצועה צולבת האחורית עלול לקרות גם לאחר חבלה ישירה באנרגיה גבוהה ביותר, כמו פגיעה מלוח מכוונים בזמן תאונת דרכים.

למי זה קורה?
תנועת עצירה פתאומית תוך שינוי כיוון יכולה לקרות לכל אחד, אך שכיחה יותר במהלך סקי, משחקי כדורסל, כדורגל, וטניס.

האם זה מה שיש לי?
קרע של רצועה צולבת אחורית עלול גורם לחוסר יציבות של הברך. עם זאת, הקרע עשוי להיות אסימפטומטי לחלוטין. התלונה העיקרית של הסובלים מקרע כזה הינה חוסר יציבות של הברך, מעידות חוזרות, או תחושת חוסר שליטה על הברך. בזמן הפגיעה, לרב, מרגישים את רגע קריעת הרצועה ואף שומעים "קליק" – רעש חד מהברך. מכיוון שמדובר ברצועה אשר נמצאת בחלקה מחוץ למפרק הברך, פעמים רבות לא תתפתח נפיחות בתוך הברך. עם זאת, נפיחות בחלק האחורי של השוק עשויה להופיע.

איך מאבחנים קרע של הרצועה הצולבת?
בשל הסימנים הדלים, פגיעה מבודדת של הרצועה הצולבת האחורית הינה פגיעה אשר פעמים רבות אינה מאובחנת. עם זאת, במרבית המקרים, סיפור החבלה, התלונות ובדיקה גופנית מדוקדקת מספיקים על מנת להגיע לאבחנה. מכיוון שישנם מבנים נוספים סביב הברך השכיחים להיפגע במנגנון שבו נקרעת הרצועה הצולבת האחורית, פעמים רבות ישנו צורך בהשלמת הברור על ידי בדיקת MRI.

איך מטפלים בזה?
טיפול שמרני – מתאים לחלק גדול מאוד מהמטופלים, בעיקר למטופלים עם קרע מבודד של הרצועה הצולבת האחורית. עיקר הטיפול מתמקד בחיזוק שרירי הברך, ושיקום יכולת התחושה המרחבית של הברך (פרופיוספציה).

טיפול ניתוחי – מתאים למטופלים ברמת פעילות גבוהה מאוד, או למטופלים עם פגיעות נוספות, בעיקר פגיעה משולבת של רצועה צולבת אחורית ומבנים בחלק האחורי – חיצוני של הברך. בניתוח משחזרים רצועה חדשה בעזרת גיד מגידי הברך – גיד הפיקה, הגיד הארבע ראשי או גידי ההמסטרינג. הגיד מועבר דרך תעלות בעצם השוק ועצם הירך. חלק מהניתוח מבוצע בסיוע ארתרוסקופ, וחלקו מתבצע בשיטה פתוחה.

נותחתי. מה עכשיו?
לאחר הניתוח, חשוב להתחיל ביצוע פיזיותרפיה בתוך שבוע מהניתוח. לשם כך עליך לקבוע תור מבעוד מועד עם מכון פיזיותרפיה.
קצב ההחלמה הינו מאוד אישי. לא ניתן להעריך מראש את קצב ההחלמה האישי שלך. עליך לקחת בחשבון שבועיים עד חודש של הגבלה בפעילות יומיומית. לרב, לא ניתן לחזור לספורט מלווה בשינויי כיוון לפני שיחלפו 3 חודשים מהניתוח.