050-992-92-91

שדרות נים 2, ראשון לציון. מגדל עסקים עזריאלי ראשונים ,קומה 5.
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

פריקות כתף

איך זה קורה?
פריקת כתף ראשונה, כלומר יציאה של עצם הזרוע ממקומה, מתרחשת לרב כתוצאה מחבלה משמעותית לכתף, כאשר היד נמצאת מעל לראש, כמו במשחק כדורסל או טניס. לאחר פריקה ראשונה, ישנה שכיחות גבוהה של פריקות נוספות, אשר לעיתים מתרחשות ללא כל חבלה.

shoulder dislocation

למי זה קורה?
כל אדם עלול לפרוק כתף, בנסיבות המתאימות. עם זאת, אנשים בעלי גמישות חריגה, הם בעלי סיכון מוגבר לכך. ישנם אנשים גמישים המסוגלים לפרוק לעצמם את הכתף ולהחזירה.

האם זה מה שיש לי?
חוסר יציבות של הכתף הינה מצב של פריקות או תת פריקות חוזרות של הכתף. פריקת כתף הוא מצב שבו עצם הזרוע יוצאת ממקומה, ומלווה בכאב עז ובחוסר יכולת להניע את הכתף כלל. מרבית האנשים הסובלים מפריקה אמיתית של הכתף, מגיעים לטיפול מיידי ראשוני לצורך החזרה של המפרק.

לעומת זאת, תת פריקות לא תמיד מצריכות טיפול דחוף, ולרב מדובר במצב הגורם לכאב קצר טווח בשל תנועתיות מוגברת של עצם הזרוע.

פריקת כתף

איך מאבחנים חוסר יציבות של הכתף?
נבדיל בין פריקת כתף וחוסר יציבות של הכתף. פריקת כתף, כאמור, היא מצב חריף, המאובחן בעיקר על ידי בדיקה גופנית וצילום רנטגן. חוסר יציבות של הכתף, מצב שעלול להתפתח כבר לאחר פריקה ראשונה, מאובחן בעיקר על ידי בדיקה גופנית.

איך מטפלים בזה?
טיפול שמרני
– הימנעות מתנועות סיבוב חיצוני והרמה של היד הינה המרכיב העיקרי בטיפול השמרני בפריקות חוזרות. כאשר ישנו מרכיב משמעותי של גמישות יתר, חיזוק של שרירים בעזרת טיפול פיזיותראפי יכול לשפר את יציבות הכתף.

טיפול ניתוחי – כולל תיקון של המבנים הנפגעים בעת פריקות, ומשלב תיקונים של רקמה רכה ותיקונים של עצם. מאחר ומטרת הטיפול הינה למנוע חוסר יציבות, לעיתים רבות, הניתוח גורם באופן מכוון להגבלה מסוימת בטווחי התנועה של הכתף. הטיפול הניתוחי מותאם באופן אישי לכל מטופל, על פי הסיבות לחוסר היציבות אשר אובחנו בבדיקה הגופנית ובבדיקות ההדמיה.

bankartrepair

נותחתי. מה עכשיו?
לאחר ניתוח לתיקון חוסר יציבות של הכתף, היד תהיה מקובעת במתלה במשך 6 שבועות, בכל שעות היממה, כולל בזמן שינה. מומלץ לפנות למרפאת ריפוי בעיסוק טרם הניתוח, על מנת לקבל הדרכה לפעילות יומיומית ללא שימוש ביד שנותחה.

הפעלת הכתף לאחר הניתוח תעשה לפי ההמלצות שתקבלו בביקורות הרפואיות, ולפי פרוטוקול ידוע מראש.

קצב ההחלמה הינו מאוד אישי. לא ניתן להעריך מראש את קצב ההחלמה האישי שלך. עליך לקחת בחשבון 8 שבועות של הגבלה בפעילויות יומיומיות, כולל נהיגה. חזרה לפעילות מלאה עשויה לארוך 6-12 חודשים.

או כתוב לנו הודעה