050-992-92-91

שדרות נים 2, ראשון לציון. מגדל עסקים עזריאלי ראשונים ,קומה 5.
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

מרפק טניס – מה זה?
מרפק טניס הינו מצב של גירוי אזור המוצא הגידים המיישרים של האמה ושורש היד, בחלק החיצוני של המרפק.

איך זה קורה?
גירוי הגידים המיישרים עלול לקרות מפעילות מאומצת חזרתית של המיישרים (כמו בשימוש במחבט טניס), מפעילות עם מכשור רוטט (פטישי אויר למשל), או ללא כל סיבה ברורה.

tennis elbow

האם זה מה שיש לי?
התלונה העיקרית במרפק טניס היא כאב בחלק החיצוני של המרפק. לרב, מדובר בכאב המחמיר בפעילות מסוימת, ומוקל במנוחה. פעולות כמו יישור שורש היד כנגד התנגדות, או שימוש בידיים לצורך קימה מכסא, הן שכיחות כגורם המחמיר את הכאב. תחושת נוקשות של המרפק לאחר מנוחה, גם היא תלונה שכיחה.

איך מאבחנים מרפק טניס?
עיקר האבחנה מתבצע על ידי שילוב בין התלונות האופייניות, לבדיקה הגופנית. מיקום הרגישות, בשילוב עם התנועות הייחודיות המחמירות את הכאב, הם שייתנו את האבחנה. אין חובה לבצע הדמיה לצורך אבחנה של מרפק טניס.

איך מטפלים בזה?
טיפול שמרני – הטיפול השמרני כולל טיפול נגד דלקת ע"י תרופות או ע"י הזרקה למרפק, שימוש בחבק מרפק, אשר מפחית את העומס על הגידים המיישרים, ופיזיותרפיה הכוללת בעיקר מתיחה של המיישרים. בתחום ההזרקות למרפק, ישנו טיפול הנחשב חדשני למדי, בשם הזרקת PRP. מדובר בהזרקה של פלסמה מסורכזת מדמו של המטופל, המאפשרת שימוש בתכונות הריפוי הטבעי של הגוף, ע"י ריכוז גבוה של חומרי ריפוי המוזרק אל מקום הבעיה.

טיפול ניתוחי – מקרים בודדים מגיעים לניתוח. הניתוח לטיפול במרפק טניס הינו הטרייה של מוצא הגידים המיישרים, והוא יכול להתבצע בשיטה פתוחה או בשיטה ארתרוסקופית, ללא הבדל משמעותיי בסיכוי ההצלחה.

הטיפול הניתוחי במרפק טניס יכול להיות פתוח או בארתרוסקופיה. שיעור ההצלחה בניתוחים אלו מעל 80% והתוצאות זהות בין שני סוגי הניתוח.

היתרונות של ניתוח ארתרוסוקפי לעומת הניתוח הפתוח:
• זעיר פולשני – 2 נקודות כניסה למרפק בחתכים קטנים של כ5 מ"מ
• בניתוח הארתרוסקופי ניתן לזהות ולטפל בפתולוגיות בחלל המפרק שלא רואים אותן בניתוח הפתוח (ב20% מהסובלים ממרפק טניס יש בעיה נוספת במפרק)
• בניתוח הארתרוסקופי משחררים רק את הגיד המעורב ואילו בניתוח הפתוח משחררים קבוצת גידים דבר העשוי לגרום לחולשה יחסית באחיזה.
• חזרה מהירה יותר לעבודה ולספורט הודות להיקף מזערי של הניתוח.

הניתוח: מבוצע לרוב בהרדמה כללית. מחדירים צינורית דקה למפרק דרך פתח זעיר של כ5 מילימטרים. סוקרים את המפרק, מסירים ריקמה מודלקת או גוף חופשי אם נצפה, מזהים את הגיד המעורב ומשחררים רק אותו דרך פתח זעיר נוסף.

משך הניתוח כ – 30 דקות ומבוצע במסגרת אשפוז יום – שיחרור במספר שעות לאחר הניתוח.
יש לבצע פיזיותרפיה לשיקום תנועה וחיזוק שרירים. ניתן לחזור לנהיגה תוך שבוע ולעבודה משרדית תוך שבועיים. עבודה מאומצת יותר דורשת שיקום של טווח מלא וכוח גס בין 6 שבועות ל 3 חודשים.

סיבוכים נדירים בניתוח זה ודומים לאלו שיכולים להופיע בניתוחים אחרים: פגיעה במבנה במפרק כגון עצב תחושתי או מוטורי, מגבלת תנועה, קליקים המוסברים בצלקת תוך מפרקית, רגישות באזור צלקות הכניסה למפרק, המשך כאב מצב בו לו הושגה החלמה מלאה.

חשיבות רבה לפיזיותרפיה לפני ניתוח ואחרי ניתוח כמו גם תרגול עצמי.

או כתוב לנו הודעה