050-992-92-91

שדרות נים 2, ראשון לציון. מגדל עסקים עזריאלי ראשונים ,קומה 5.
בריאותא, קומה 2, נפחא 25 מרכז ONE באר שבע

תסמונת צביטה בכתף

איך זה קורה?
תסמונת תפס הכתף נגרמת כאשר גיד או רקמה אחרת נצבטים בין עצמות הכתף בעת תנועות מסוימות. צביטה כזו עשויה להתרחש כאשר ישנו תהליך דלקתי בגידים, הגורם לנפיחות מקומית, או כאשר יש קרע בגידי הכתף, אך עשויה לקרות גם בשל מבנה מולד של עצמות הכתף, או מסיבות אחרות.

למי זה קורה?
מרבית האנשים עם תסמונת תפס הכתף הם מעל גיל 40, והתסמונת שכיחה יותר אצל אנשים שמבצעים באופן קבוע פעילות שבה היד מורמת מעל לראש (שחיית חתירה למשל).

האם זה מה שיש לי?
התלונה העיקרית בתסמונת תפס הכתף, היא כאב בעל אופי של צביטה, המופיע בעת ביצוע תנועה מסוימת. מדובר על פי רב, בתחושת צביטה פנימית, המופיעה בכל פעם שהתנועה המסוימת מבוצעת, ולא בכאב לסירוגין, או כאב המופיע בתנועות שונות.

בצורתה השכיחה ביותר, ההסתמנות תהיה של כאב בקדמת הכתף, או בחלקה החיצוני, בעת הרמה של היד לפנים או לצד, תוך כדי סיבוב פנימי (כמו בזמן סירוק שיער).

איך מאבחנים תסמונת תפס של הכתף?
עיקר האבחנה מתבצע על ידי שילוב בין התלונות האופייניות, לבדיקה הגופנית. כאשר הבדיקה הגופנית אינה חד משמעית, ניתן להשלים את התמונה על ידי בדיקות עזר שונות, כגון בדיקת אולטרה-סאונד, צילום, או בדיקת MRI.

חשוב לדעת כי ישנן סיבות רבות לכאב בכתף, אשר חלקן כלל אינן נגרמות מבעיה בכתף. לכן, כאשר תיבדקו במרפאה, ייבדקו גם מקורות אחרים לכאב, כמו צוואר והחלק העליון של בית החזה.

איך מטפלים בזה?
טיפול שמרני – הטיפול השמרני כולל טיפול נגד דלקת ע"י תרופות או ע"י הזרקה לכתף, בשילוב עם פיזיותרפיה, אשר תסייע בשינוי השימוש בגידים ובמניעת עומס מהאזור הגורם לכאב.

טיפול ניתוחי – עיקרו להגדיל את החלל בין עצמות הכתף, ובכך מאפשר מרחב תנועה גדול יותר, ללא צביטה. לרב, מדובר בניתוח ארתרוסקופי, המבוצע בעזרת 2-4 חתכים קטנים סביב הכתף.

נותחתי. מה עכשיו?
לאחר הניתוח, חשוב להתחיל ביצוע פיזיותרפיה בתוך שבוע מהניתוח. לשם כך עליך לקבוע תור מבעוד מועד עם מכון פיזיותרפיה.

הנעת הכתף לאחר ניתוח לתסמונת תפס היא הכרחית, ויש לבצעה גם כאשר עדין ישנו כאב מהניתוח עצמו.

קצב ההחלמה הינו מאוד אישי. לא ניתן להעריך מראש את קצב ההחלמה האישי שלך. עליך לקחת בחשבון כחודש של הגבלה בפעילות יומיומית.

כתף

או כתוב לנו הודעה